Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIO3. Káva musí byť horúca ako peklo, čierna ako diabol a sladk

17. 7. 2018 0 minút čítanie
Skutočne krásne popísal francúzsky štátnik a diplomat Charles Maurice de TalleyrandPérigord vzťah vtedajších ľudí k tmavému, voňavému moku. Od dôb Napoleona sa zmenila kopa vecí – stále častejšie hovoríme „nemám čas“, stále menej zdieľame radostné aj boľavé okamihy s blízkymi, stále viac sa sami sebe vzďaľujeme.

Napriek tomu existuje jeden fenomén, ktorý dokáže zvoľniť naše tempo a spojiť naše životy. Áno, je to káva…

Káva ako pevný bod dňa

Niekto si kávu varí okamžite po prebudení, iný po príchode do práce. Tí, čo kúzlu kvalitnej kávy podľahli, si ju spájajú s rôznymi udalosťami. Nedeľný obed? Servírujeme kávu. Popoludňajší zákusok? Dáme si espresso. V Slovenskej republike sa spotrebuje asi 3,5 kilogramu kávy na osobu a rok, v Taliansku 5, v Nemecku a Rakúsku 7. Prvenstvo držia Fíni a Švédi – krátke dni robia svoje. Spotreba povzbudzujúceho kofeínu je enormná, 12 kilogramov na hlavu a rok. Pre celodenné popíjanie kávy, ktoré je v týchto zemiach zvyčajné, sa najčastejšie používa príprava filtrovaním. Káva nie je tak extraktívna, ale svoje účinky si zachováva.

Káva ako dôvod na stretnutie

A stavte sa niekedy na kávu! Koľkokrát ste takéto pozvanie počuli alebo sami vyslovili. Posedenie pri káve je skvelou príležitosťou k rozprávaniu sa, plánovaniu či spomínaniu. Rituál pitia kávy máme spojený s príjemnou vôňou, krásnym porcelánom, decentným cinkaním lyžičky. Káva sa pije po dúškoch. A medzi nimi je dosť času na vedenie rozhovoru. Pripravte skvelé espresso alebo caffe macchiato, servírujte k nemu napenené mlieko a pohárik vody.

Káva ako inšpirácia

Kolektívne popíjanie horúcej kávy sa stalo obľúbenou kratochvíľou. Boli to najskôr muži (dámy nemali spočiatku do kaviarní vôbec prístup), ktorí si užívali pohodlia a luxusného vybavenia štýlových kaviarní na hlavných triedach veľkých miest. Mnohý si ich tak obľúbili, že si do nich nechali posielať poštu, absolvovali tam obchodné jednania, spisovali filozofické eseje, hrali karty, čítali noviny a hlavne – nekonečne dlhé hodiny diskutovali. V kaviarňach vznikli základné tézy rady umeleckých diel, kávou a prostredím jej konzumácie sa inšpiroval Carlo Goldoni, Manet, Henri TolouseLautrec, Honoré de Balzac, Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, ale taktiež Božena Němcová, bratia Mrštíkovci alebo Zdeněk Jirotka. Skúste to ako oni – vezmite si do obľúbenej kaviarne namiesto najnovšieho iPhonu ceruzku a papier. Možno niečo nakreslíte, napíšete, zložíte… Nechajte si profesionálnym baristom pripraviť caffe ristretto, latte macchiato alebo caffe coretto s troškou alkoholu. Inšpirácia k veľkým činom na seba nenechá dlho čakať!

Káva ako prostriedok ku zvádzaniu

Nie, nepomýlili sme sa. Veď v koľkých filmoch alebo knižkách zve po uši červený mladík krásnu slečnu „hore na kávu“? Zabudnite na ohlušujúcu jazdu fárom, dlhé hodiny v nákupných centrách alebo prechádzky jesennou brečkou. Pozvite (nechajte sa pozvať) na kávu. Čaká vás isto zážitok voňavý, sladký a nezabudnuteľný.

Káva ako rituál

V rade zemí má káva rituálny význam. V Turecku slúži ako prostriedok zdieľania názoru nevesty na budúceho ženícha. Pri dohováraní svadby podáva mladé dievča kávu svojmu otcovi. Keď je veľmi sladká, rada by skočila pod čepiec okamžite, pokiaľ je sladká len mierne, potom sa jej ponúkaný

mladík ani trochu nepáči. Na Strednom východe dostane šálku s kávou najskôr muž najvyššie spoločensky postavený. Ženám sa káva nalieva až nakoniec. V Etiópii obdržíte šálku zásadne poloprázdnu, plná by znamenala urážku. Ak zavítate do vidieckej reštaurácie, nečudujte sa, keď kávu dostanete k jedlu úplne zadarmo. V Egypte sa káva sladí podľa príležitosti – ku smútočnému obradu horká, na svadbe sladká. Vytvorte si vlastné rituály. Odvedú vaše myšlienky od každodenného zhonu a dovolia vám relaxovať v úchvatnej vôni kvalitnej zrnkovej kávy.

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »