Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIO6. Buďte na ňu dobrí – chráňte ju pred svetlom a teplom

17. 7. 2018 2 minúty čítanie
Stačí sa zamyslieť. Keď si dáma kúpi luxusné lodičky, nevystavuje ich kontaktu so štrkovou cestou ani na ne nedáva wc čistič. Podobne muž, ktorý si domov prinesie najnovší model motorovej píly. Nezanesie ju do vlhkej pivnice a nebude s ňou rezať betónové stĺpiky. Lodičky, píla, práčka, auto, dom… všetko potrebuje starostlivosť.

Je škoda zabúdať, že aj také bežné veci, ako potraviny, si žiadajú svoje. Nepripravte sa o zážitok a nenechajte vašu kávu trpieť. Vyrástla, bola zbieraná, upražená a dovezená len preto, aby vám robila radosť…

Kde je lahodná aróma? Kam sa podela omamná vôňa?

Nemusíte sa takto pýtať, keď ste s kávou zaobchádzali ako v rukavičkách. Keď chcete piť naozaj skvelú kávu s plnou chuťou, musíte klásť dôraz na jej správne skladovanie. Najdôležitejšie je zamedziť prístupu vzduchu, vlhkosti, tepla a svetla.

Utiekli pri mletí

Pokiaľ si kúpite už namletú kávu v obchode, majte na pamäti, že jej sviežosť a aróma vydrží len dva týždne. Každou minútou, kedy sú kávové zrnká zbavené celistvosti, z nich unikajú aromatické látky. Je zbytočné o ne prichádzať, práve vďaka nim z kávy pripravíte nápoj osviežujúci a lahodný. Preto je oveľa vhodnejšie namlieť zrnkovú kávu až doma, tesne pred použitím.

Stratili sa pri balení

Spoznať, že kupujete kávu najvyššej akosti, môžete aj podľa jej obalu. Pokiaľ vám ju predajca dodá v nepriehľadnom sáčku s ventilom, je z polovice vyhraté. Jednocestný ventil je známkou maximálnej starostlivosti. Musí byť prítomný na baleniach čerstvo upraženej kávy. Uvoľňujú sa z nej totiž plyny, ktoré môžu sáčok nafukovať až na prasknutie. V prípade, že sáčok s ventilom nemáte, je potrebné nechať čerstvo praženú kávu odvetrať a až potom zabaliť.

Vietor ich odvial, slnko ich zničilo

Nech už ste si kúpili kávu mletú alebo zrnkovú, vždy ju umiestnite do obalu, ktorý nedovolí prístup vzduchu, svetla a vlhka. Akonáhle otvoríte originálny obal a káva sa dostane do kontaktu so vzduchom, začne rýchlo strácať sviežosť a arómu. Nepriehľadné sklo, keramika, kovové dózy so vzduchotesným alebo korkovým uzáverom sú ideálne. Pokiaľ ale kávu skladujete na tmavom a chladnom mieste.

Ale pozor: Každým otvorením nádoby do nej vpúšťate znova vzduch a proces starnutia tak urýchľujete. Ideálne je uchovávať kávu v zipsovom sáčku, z ktorého vzduch vytlačíte a zipsom sáčok nepriedušne uzavriete.

Rúra ich zohriala, chladnička zvlhčila

Najlepším miestom pre skladovanie kávy je chladná, tmavá a suchá špajza. Komu nie je daná a disponuje len kuchynskou linkou, mal by zvoliť miesto čo najviac vzdialené od zdrojov tepla – rúry, sporáku, sušičky, umývačky. Kávu uložte do skrinky alebo šuplíka, kam nemá prístup svetlo. Slnečné lúče jej veľmi škodia. Neumiestňujte ju ale ani do chladničky alebo snáď na mrazničku. Jednak sú plné rôznorodých pachov, ktoré plantážna

káva dobre pohlcuje, a potom zmeny tepelných pomerov pri otváraní a zatváraní chladničky môžu viesť ku zrazeniu vlhkosti na stenách obalu a nežiadúcemu vlhnutiu kávy.

Časté presýpanie ich vyfúkalo

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu väčšieho balenia plantážnej zrnkovej kávy, odporúčame ju umiestniť do tmavej vzduchotesnej nádoby na chladné a tmavé miesto. Do menšej nádoby si odsypte trochu na každodennú prípravu. Veľkú nádobu s kávou otvárajte len v prípade, keď odsypávate do menšej nádoby. Tým sa vyhnete stálemu kontaktu so vzduchom.

…už vám nič neostalo

Pokiaľ ste kúpili naozaj kvalitnú plantážnu zrnkovú kávu a dodržali všetky rady, potom jedného dňa zistíte, že dózy sú prázdne a šálky smutno čakajú na svoj denný prídel. V tom okamihu nastane čas zavítať ku svojmu obľúbenému predajcovi a doplniť zásoby. Vyberajte, skladujte a pripravujte kávu tak, nech si vždy vychutnáte jej čerstvosť a výraznú chuť.

 

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »