Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOCascara, zoznámte sa

22. 5. 2024 3 minúty čítanie
Premýšľate, lovíte v pamäti, snažíte sa nájsť nejaké spojenie. A nič. Cascara je známa len zarytým milovníkom kávy. Môžete to ale veľmi rýchlo zmeniť a rozmaznať chuťové bunky vďaka kávovým šupkám až z ďalekej Kostariky.

Zbytočné obštrukcie

V Jemene a Etiópii o jej výnimočnosti nikto nepochyboval a naopak tam upozadnili kávu. Cascara bola kráľovnou každého dňa. V Európskej únii ale panovala iná situácia a čerešňové šupky dostali červenú. Prečo? Nešlo o nič osobné, ale o štandardný proces, kedy sa musia „nové potraviny“ podrobiť testom ohľadom bezpečnosti. S trhom to dosť zamávalo, pretože do roku 2017 sa Cascara dovážala bez obmedzenia. Pravda - vo veľmi malom množstve, ktoré nezvbudzovalo pozornosť. Celá akcia ale trvala štyri roky. Overovanie, skúmanie, hodnotenie, Bolo to úmorné a zdĺhavé. A s neistým výsledkom. Nedalo sa dopredu určiť, ako veľmi prísne očko bude zákon z roku 1997 mať. Nemusel ho prižmurovať, nemusel robiť kompromisy. Cascara za sebou nevláči žiadne negatíva, len nemala potrebné dokumenty, aby mohla pendlovať po svete.

V roku 2022 s veľkou slávou na druhý pokus vrthla na európsky trh a.. spanilá jazda trvá dodnes.

Spätne sa možno pýtate, či tie obštrukcie boli nutné. Je na pováženie, či by takýto proces mal trvať štyri roky, ale bez dôkladného preklepnutia by sme si Cascaru mohli len ťažko užívať bez obáv a výčitiek. Pravidlá by mali platiť pre všetkých. Dlhá čakacia lehota nesúvisela s nejasnosťami ohľadom Cascary, ale s prehlteným systémom.

Cascara. Káva alebo čaj?

Že ste o nej ešte nikdy nepočuli? Je to možné. Ale mali by ste to rýchlo napraviť.

Na začiatku všetkého stoja kávové čerešne. Pozornosť sa ale upína k šupkám z nich. Dalo by sa povedať, že ide o najstaršie spracovanie a využitie plodov kávovníkov. Tie totiž musia prejsť zložitejším procesom a lúhovanie zďaleka nestačí.

Cascara obsahuje veľké množstvo kofeínu, chuťová podobnosť s kávou je ale minimálna. Ide skôr o ovocný nápoj s jedinečnou a výraznou chuťou a celým radom prospešných látok, ktoré môžu pri dlhodobom užívaní urobiť s telom zázraky a vybičovať organizmus k lepším výkonom.

Na rozdiel od jednodruhových zmesí je Cascara niečo ako ohňostroj chutí. Pri pití vlastne neviete, na čo sa sústrediť viac. Jednotlivé zložky sa ale vzájomne nerušia a fungujú v harmonickej symbióze, kedy pri každom loku rozmaznáte chuťové poháriky a užijete si jedinečnú chuť. Pri prvom napití ucítite hrozienka, šípok alebo ibištek. Pri ďalšom pikantné korenie, potom sladkú stopu.

Chuť, vôňa a zdravotné benefity

Hlavnou zložkou Cascary je pochopiteľne kofeín. Vo väčšom hrnčeku s objemom okolo 300 mililitrov je ho zhruba 28 mg. S takými hodnotami môže smelo konkurovať zelenému čaju a opierať sa o všetky výhody, ktoré so sebou umiernená konzumácia kofeínu prináša, ako je vyrovnaná energia, bystrejšia myseľ alebo vyššia odolnosť voči stresu. Najviac plusových bodov si ale pripisuje za jedinečnú chuť a pohodu.

Výhody Cascary (pri dlhodobom užívaní):

  • Prirodzená obranyschopnosť
  • Antioxidant
  • Mentálne zdravie
  • Emočný komfort
  • Tonizuje telo a myseľ

Podáva sa Cascara

Príprava Cascary nevyžaduje žiadne špeciálne postupy ani vybavenie. Oproti bylinkovým čajom, ktoré pri pretiahnutí času lúhovania alebo pri chladnutí horknú, tu do popredia prestupujú sladké zložky a nápoj veľmi sladne.

Suroviny: 6 gramov cascary, 100 ml vody

Postup: Sušenú zmes zalejte odporúčaným množstvom vody a nechajte lúhovať päť až osem minút. Čím dlhšie necháte čaj ustáť, tým výraznejšiu chuť bude mať. Pokiaľ ale ani tak nebudete mať vôní dosť, môžete pridať med a škoricu. So silnou arómou Cascary sa príjemne doplní. Tí odvážnejší môžu skúsiť kombináciu so zázvorom, klinčekmi alebo kokosovým mliekom.

TIP: Ak si potrpíte na ovocnú chuť, voľte Cascaru z Kostariky. Okolo roku 1700 tam pestovanie kávy nabralo na obrátkach a zatienilo kakao, cukor aj tabak. Niet divu, že odtiaľ pochádzajú tie najvýraznejšie odrody. Šupiek tam bolo toľko, že nevedeli, čo s nimi. S riešením prišla pestovateľka Aida Batlle. Na rozdiel od metód známych z Etiópie a ďalších afrických krajín nepoužíva vodný kúpeľ, ale šupky sa v tenkej vrstve sušia na priamom slnku a čaká sa, kým sa samy nezačnú od kávovej dužiny oddeľovať. To zaručuje sýtejšiu a ovocnejšiu chuť.

Cold-brew

Cascaru môžete ľahko povariť a zliať alebo zaradiť vo forme múky alebo energetických tyčiniek na cesty. Na letné mesiace odporúčame metódu cold-brew.

Suroviny: 20 g Cascary, studená voda

Postup: Zmes zalejte studenou vodou (nie ľadovou) a nechajte minimálne 24 hodín lúhovať v chladničke. Prelejte do šálok a dochuťte citrónovou alebo pomarančovou šťavou. Je to ideálne osvieženie do horúcich dní.

Cena sa drží hore

Cascara je len o niečo drahšia ako káva. Zdá sa vám absurdné, aby nadbytočná zložka – šupky väčšinou bez ďalšieho využitia – pokorila cenu plodov, pre ktoré sa to celé pestuje? Dôvod je prostý. Pri sušení alebo vodnom kúpeli stačí, aby sa do várky prikotúľala jedna nedozretá čerešnička a všetko príde navnivoč. Stopercentná kvalita je pre výrobu Cascary kľúčová, čo pochopiteľne zvyšuje cenu. Naučte sa nápoj s jedinečnou ovocnou stopou maximálne vychutnať, za drobnú investíciu to určite stojí.

A čo bude ďalej?

Cascara balansuje na hrane medzi kávou a čajom, a tak sú len dve možnosti – milovať alebo zabúdať. Pribúda barov a kaviarní, kde si na tejto lahôdke môžete pochutnať. Aj my sa radíme medzi fanúšikov a ponúkame vám šupky z Kostariky. Možno, že sa vám tá nestrannosť zapáči. Možno, že si raz za čas budete chcieť zaexperimentovať. Možno, že zatúžite prekvapiť nečakaných hostí alebo obdarovať svojich blízkych. Cascara je premenlivá a funkciu verného parťáka aj občasného spestrenia plní na výbornú.

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »