Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIORozmohol sa nám tu taký nešvár: citrón v káve

17. 3. 2022 2 minúty čítanie
Vyzerá atraktívne, hovorí o ňom polovica planéty a vraj s jeho prispením môžete schudnúť najmenej päť kíl týždenne. Plátok citróna v šálke kávy zahltil najprv TikTok a neskôr aj ostatné sociálne siete a ďalšie médiá. Čo od netradičnej kombinácie môžete očakávať? Pozreli sme sa tomuto trendu na zúbok.

#LemonAndCoffee

Viac ako 8 miliónov zhliadnutí má hashtag odkazujúci na výzvu, pod ktorou nájdete nekonečné množstvo fotiek hrnčeka s kávou a vylisovaným či nakrájaným citrónom. Málokto vo svojom príspevku predstiera, že si na takom nápoji pochutnáva, mnoho účastníkov ale potvrdzuje, že vďaka každodennému popíjaniu kávy s citrónom prišli o pekných pár kíl.

Samotná výzva nabáda na vypitie šálky instantnej kávy so šťavou z jedného citróna, a to každé ráno, po dobu 28-30 dní. Dve úplne bežné a ľahko dostupné suroviny sa tak dostali do centra pozornosti najprv tínedžerov, neskôr aj širokej populácie. Kto by po úbytku na váhe netúžil. Keď to predsa niekomu fungovalo, treba novú metódu vyskúšať tiež.

Čo hovorí veda

Benefity, ktoré sú v súvislosti s „citrónovou kávou“ popisované, možno podľa autorov výzvy rozdeliť do štyroch skupín. Všetky už boli pomerne podrobne rozobrané odborníkmi na výživu, biochemikmi alebo fitness trénermi, navyše sa im venuje množstvo vedeckých výskumov. Ako to teda naozaj je?

Chudnutie

Áno aj nie. Štúdie preukazujú, že kofeín môže zrýchliť metabolizmus. Počas 3 hodín po požití kávy spaľuje telo o 8-11 percent viac kalórií ako obvykle. Je tiež isté, že konzumácia kávy znižuje chuť do jedla, pretože zvyšuje hladinu serotonínu, adrenalínu a norepinefrínu. Zároveň je dobre známe, že pohár vlažnej vody s citrónom vypitý nalačno povzbudzuje metabolizmus a vedie k rýchlemu vyprázdneniu. Avšak nie k úbytku tukového tkaniva. Potenciálny vplyv na telesnú hmotnosť je teda možné pripočítať len káve.

Bolesť hlavy

Buď, alebo. Káva môže zmierniť bolesti hlavy, výskumy popisujú vazokonstrikčné účinky kofeínu, ktorý sťahuje cievy, znižuje prietok krvi k hlave a zmenšuje jej bolesť. Preto tiež káva zosilňuje vplyv liekov používaných napríklad na migrény. Na druhú stranu kombinácia kávy a citrusových plodov môže u niekoho bolesť hlavy podporiť.

Krásna pleť 

Možno. Káva aj citróny obsahujú antioxidanty. Tie môžu zlepšovať hydratáciu pokožky, stimulovať produkciu kolagénu, ktorý sa podieľa na jej pružnosti a pevnosti, a chrániť ju pred voľnými radikálmi zo slnečného žiarenia. Dôkaz o tom, že pre vyšší účinok je potrebné konzumovať obe ingrediencie zároveň, však vedci nenašli.

Pokojné trávenie

Nie. Ani v tomto prípade autorov výzvy #LemonAndCofffee veda nepodporuje. Keď tvrdí, že káva s citrónom mierni všetky tráviace problémy, zrejme sa mýli. Kofeín totiž napríklad črevnú peristaltiku zrýchľuje.

Náš záver

Rozhodne vás však od otestovania nevšedného nápoja nechceme odrádzať. Napríklad vám zachutí a zaradíte ho do kávového repertoáru. V tom prípade si vyberte buď kvalitnú lyofilizovanú rozpustnú kávu so sladšou chuťou, alebo zvoľte zrnkovú arabiku s nízkou kyslosťou. Pridávame recept a budeme radi, keď nám dáte vedieť, ako vám káva s citrónom chutí.

Espresso Romano

Či tento nápoj pochádza skutočne z Talianska, pramene trochu taja. Niektoré tvrdia, že ide o „vynález“ americký, iné sú presvedčené o francúzskom pôvode. A Taliani hovoria, že k ich kávovej kultúre patrí už niekoľko desaťročí. Keď boli kvôli druhej svetovej vojne nútení popíjať nie práve chutnú instantnú kávu (dovoz zrnkovej bol výrazne obmedzený), začali si do nej vraj pridávať plátok citróna. Na modernú verziu tejto kávy dnes narazíte v Neapole alebo Capri. Hovoria jej caffè cannarino alebo caffè al limone.

Je však nutné priznať, že citrón zakrýva nežiaducu pachuť silne pražených talianskych espress a dodáva nápoju sviežosť. Kávy citlivo pražené, u ktorých sú chute a tóny to najpodstatnejšie, citrón rozhodne nepotrebujú.

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »