Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Robusta Pobrežie Slonoviny - zrnková káva

Kód: 1784

Pre kávu z Pobrežia Slonoviny sú typické chute orieškov a korenia. Táto robusta patrí k sortám výrazným, príjemne zemitým. Keď budete degustovať starostlivo, objavíte aj tóny sladkého karamelu. Západoafrická robusta je ideálna na prípravu domácej espresso zmesi – pridajte ju k obľúbenej arabike a získate nápoj silný, atraktívny aj povzbudzujúci. A s krásnou cremou.

Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
23,70 € /1000 g 2,35 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 7. 3. 2024
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Pobřeží slonoviny
Nadm. výška
Nadm. výška:
500 - 900m
Chuť
Chuť:
Karamel, Zemitá chuť, Orech
Spracovanie
Spracovanie:
Mokré

Zloženie

Robusta 100%

Crema a chuť kávy

Kávu Robusta Pobrežie slonoviny možno opísať ako zemitú, chuťovo výraznú, so zreteľnou orechovosťou a jemnejšou linkou karamelu. Produkciu Pobrežia Slonoviny charakterizuje aj chuť korenia, ktorá ani týmto zrnám nechýba.

Pokiaľ patríte k milovníkom kávy silnej, horkej a naozaj povzbudzujúcej, potom túto robustu určite oceníte. Ak dávate prednosť jemnejším nápojom s mnohovrstevnatou chuťou a bohatou penou, primiešajte robustu k niektorej z výberových arabík (obvyklý pomer býva 20:80). Svoju vlastnú espresso zmes môžete ladiť použitím rôznych arabík aj zmenou pomerov s robustou.

Pôvod kávy

O Pobreží Slonoviny sa v súvislosti s kávou veľmi nehovorí, čo je škoda. Miestne plantáže totiž dokážu produkovať zrno, o ktoré sa milovníci kvalitnej kávy pobijú. Zvlášť tí, čo vyhľadávajú atraktívnu robustu. Práve na tú sa totiž v Ivory Coast (v origináli Republic of Côte d'Ivoire) farmári špecializujú.

Robusta, ktorú teraz môžete ochutnať, vyrástla na severe krajiny, v miernych kopcoch, kde sa teploty pohybujú obvykle medzi 18 a 35 ⁰C. Červené plody zbierali robotníci od decembra do marca, a to ručne a postupne, ako bobule dozrievali. Premývaním z nich potom získali zelené kávové zrná, sušili ich na betónových platoch (za častého prehrabávania, aby ich neznehodnotila pleseň), potom vytriedili a nasypali do 60kilogramových vriec. Práve v nich putovala Robusta Pobrežie Slonoviny až k nám.

Produkcia kávy je pre západoafrickú krajinu mimoriadne dôležitá, ide totiž o jej druhú najväčšiu exportnú komoditu. Pokiaľ vás zaujíma umiestnenie vo svetovom rebríčku, potom Pobrežiu Slonoviny patrí 14. priečka. Na globálnom trhu „zaberá“ 1,08 percenta. Stále však patrí k významným producentom robusty, a aj keď je štát zmietaný občianskymi vojnami, chce sa rozvoju kávových plantáží a zvyšovaniu kvality produkcie naďalej intenzívne venovať.

Kávovníky sa na južnom pobreží západnej Afriky objavili s príchodom francúzskych kolonizátorov v 19. storočí. Najväčšie výnosy dosiahli tamojší poľnohospodári v roku 2000, následne sa produkcia kávy kvôli nestabilnej politickej situácii prepadla na menej ako polovicu. Odvtedy ale zase pomaly vzrastá. Ešte jednu perličku pridáme: Keď sa roku 1960 stalo Pobrežie Slonoviny autonómnym štátom (mimochodom prvým prezidentom bol Félix Houphouët-Boigny, pestovateľ kakaa), poskytla jeho vláda farmárom stabilné podmienky, dobré vývozné ceny a poľnohospodárstvo navyše podporila významnou imigráciou pracovníkov z okolia. Tým sa Pobrežie Slonoviny doslova katapultovalo medzi popredných vývozcov kakaa na svete a prilákalo množstvo európskych odborníkov – najmä komunita francúzskych technikov, manažérov a učiteľov sa v krajine zdvojnásobila. A to prospelo aj kávovému priemyslu.

Ale späť ku káve. Robustu z Pobrežia Slonoviny najčastejšie nakupujú Francúzi a Taliani, ktorí silné a zaujímavé chute využívajú pri výrobe espresso zmesí. Jej plnosť využívajú aj veľké firmy ako napríklad Nescafé. Obohatenie zmesí vynikajúcou robustou je totiž zárukou krémového, lahodného a pritom príjemne silného nápoja. Čo napokon môžete vyskúšať sami.

Nebojte sa experimentovať, a potom, čo urobíte starostlivú degustáciu Robusty Pobrežia Slonoviny, ju skúste doplniť niektorou zo sladkých, jemných, alebo ovocných arabík (obvyklý pomer miešania je 20 dielov robusty: 80 dielov arabiky). Môžete si tak v domácich podmienkach pripraviť originálnu espresso zmes presne podľa svojich chuťových preferencií.

Účinky kávy

Robusta
Účinky robusty

Ukážka balenia kávy

Naša káva je balená v kvalitnom alumíniovom obale, ktorý zároveň postráda výraznejšie grafické prvky, pretože našej spoločnosti ide hlavne o chuť a kvalitu. Skutočnú čerstvosť našej kávy si môžete overiť aj vďaka ventilu, ktorý uvoľňuje plyny vzniknuté skoro po pražení. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavretá, aby odolávala vlhkosti, svetlu a cudzím pachom.

Návod na prípravu

  1. Kávu nameľte na hrubosť vyhovujúcu vybranej príprave.
  2. Na 1 šálku použite aspoň 1,5-2 kávové lyžičky (približne 7g) mletej kávy.
  3. Kávu zalejte vodou s teplotou cca 95°C.
Chuť a tóny:
Intenzita
Kyslosť
Praženie
Zrno
Spracovanie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


15% ZĽAVA
PERU ANDES GOLD zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

PERU ANDES GOLD zrnková káva

Pre tých, čo sa radi udržujú v tempe, aj pre pravých kaviarenských povaľovačov prinášame bohatý a osobitý gurmánsky zážitok. Šálka juhoamerickej kávy je zdrojom skutočného potešenia - snúbi sa v ňom obľúbená kombinácia sladkej čokolády a ovocia s minimalistickou orieškovou dochuťou. Nízka acidita dáva tejto stopercentnej arabike príjemnú ľahkosť. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
29,35 € /1000 g 24,95 € /1000 g 2,50 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 7. 3. 2024

UGANDA AA MOUNT RWENZORI zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

UGANDA AA MOUNT RWENZORI zrnková káva

Úplne hore je kráľovstvo snehu a ľadu. Ale pod Rwenzori Mountains vo východnej rovníkovej Afrike sa zelenajú dažďové pralesy a modrajú rieky aj potôčiky. Väčšina územia fascinujúceho pohoria je vyhlásená národným parkom. Tam niekde, v nadmorskej výške cez 1000 metrov, pestujú roľníci kakaovníky plodiaci kávu bohatej a harmonickej chuti. Čerstvo pražená dvojáčková Arabika vás jediným dúškom odnesie pod africké ľadovce. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
30,20 € /1000 g 3,00 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 7. 3. 2024

ROBUSTA KONGO DEL KASAI - zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

ROBUSTA KONGO DEL KASAI - zrnková káva

Diamanty. Centrálnej konžskej provincii leží najväčšie svetové nálezisko priemyslových diamantov. A tiež tam zbierajú kávu, ktorú k vzácnemu pokladu môžeme smelo prirovnať. Nádherné pravidelné zrnká Robusty Kongo dávajú nápoj s plným telom, veľmi ľúbeznou horkosťou a chuťou lieskových orechov. Kyslosť je možné opísať ako strednú. Preto patrí káva z Del Kasai medzi mimoriadne žiadaným. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
18,90 € /1000 g 1,90 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 7. 3. 2024
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »