Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Robusta Pobrežie Slonoviny - zrnková káva

Kód: 1784

Pre kávu z Pobrežia Slonoviny sú typické chute orieškov a korenia. Táto robusta patrí k sortám výrazným, príjemne zemitým. Keď budete degustovať starostlivo, objavíte aj tóny sladkého karamelu. Západoafrická robusta je ideálna na prípravu domácej espresso zmesi – pridajte ju k obľúbenej arabike a získate nápoj silný, atraktívny aj povzbudzujúci. A s krásnou cremou.

Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
23,70 € /1000 g 2,35 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 20. 6. 2024
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Pobřeží slonoviny
Nadm. výška
Nadm. výška:
500 - 900m
Chuť
Chuť:
Karamel, Zemitá chuť, Orech
Spracovanie
Spracovanie:
Mokré

Zloženie

Robusta 100%

Crema a chuť kávy

Kávu Robusta Pobrežie slonoviny možno opísať ako zemitú, chuťovo výraznú, so zreteľnou orechovosťou a jemnejšou linkou karamelu. Produkciu Pobrežia Slonoviny charakterizuje aj chuť korenia, ktorá ani týmto zrnám nechýba.

Pokiaľ patríte k milovníkom kávy silnej, horkej a naozaj povzbudzujúcej, potom túto robustu určite oceníte. Ak dávate prednosť jemnejším nápojom s mnohovrstevnatou chuťou a bohatou penou, primiešajte robustu k niektorej z výberových arabík (obvyklý pomer býva 20:80). Svoju vlastnú espresso zmes môžete ladiť použitím rôznych arabík aj zmenou pomerov s robustou.

Pôvod kávy

O Pobreží Slonoviny sa v súvislosti s kávou veľmi nehovorí, čo je škoda. Miestne plantáže totiž dokážu produkovať zrno, o ktoré sa milovníci kvalitnej kávy pobijú. Zvlášť tí, čo vyhľadávajú atraktívnu robustu. Práve na tú sa totiž v Ivory Coast (v origináli Republic of Côte d'Ivoire) farmári špecializujú.

Robusta, ktorú teraz môžete ochutnať, vyrástla na severe krajiny, v miernych kopcoch, kde sa teploty pohybujú obvykle medzi 18 a 35 ⁰C. Červené plody zbierali robotníci od decembra do marca, a to ručne a postupne, ako bobule dozrievali. Premývaním z nich potom získali zelené kávové zrná, sušili ich na betónových platoch (za častého prehrabávania, aby ich neznehodnotila pleseň), potom vytriedili a nasypali do 60kilogramových vriec. Práve v nich putovala Robusta Pobrežie Slonoviny až k nám.

Produkcia kávy je pre západoafrickú krajinu mimoriadne dôležitá, ide totiž o jej druhú najväčšiu exportnú komoditu. Pokiaľ vás zaujíma umiestnenie vo svetovom rebríčku, potom Pobrežiu Slonoviny patrí 14. priečka. Na globálnom trhu „zaberá“ 1,08 percenta. Stále však patrí k významným producentom robusty, a aj keď je štát zmietaný občianskymi vojnami, chce sa rozvoju kávových plantáží a zvyšovaniu kvality produkcie naďalej intenzívne venovať.

Kávovníky sa na južnom pobreží západnej Afriky objavili s príchodom francúzskych kolonizátorov v 19. storočí. Najväčšie výnosy dosiahli tamojší poľnohospodári v roku 2000, následne sa produkcia kávy kvôli nestabilnej politickej situácii prepadla na menej ako polovicu. Odvtedy ale zase pomaly vzrastá. Ešte jednu perličku pridáme: Keď sa roku 1960 stalo Pobrežie Slonoviny autonómnym štátom (mimochodom prvým prezidentom bol Félix Houphouët-Boigny, pestovateľ kakaa), poskytla jeho vláda farmárom stabilné podmienky, dobré vývozné ceny a poľnohospodárstvo navyše podporila významnou imigráciou pracovníkov z okolia. Tým sa Pobrežie Slonoviny doslova katapultovalo medzi popredných vývozcov kakaa na svete a prilákalo množstvo európskych odborníkov – najmä komunita francúzskych technikov, manažérov a učiteľov sa v krajine zdvojnásobila. A to prospelo aj kávovému priemyslu.

Ale späť ku káve. Robustu z Pobrežia Slonoviny najčastejšie nakupujú Francúzi a Taliani, ktorí silné a zaujímavé chute využívajú pri výrobe espresso zmesí. Jej plnosť využívajú aj veľké firmy ako napríklad Nescafé. Obohatenie zmesí vynikajúcou robustou je totiž zárukou krémového, lahodného a pritom príjemne silného nápoja. Čo napokon môžete vyskúšať sami.

Nebojte sa experimentovať, a potom, čo urobíte starostlivú degustáciu Robusty Pobrežia Slonoviny, ju skúste doplniť niektorou zo sladkých, jemných, alebo ovocných arabík (obvyklý pomer miešania je 20 dielov robusty: 80 dielov arabiky). Môžete si tak v domácich podmienkach pripraviť originálnu espresso zmes presne podľa svojich chuťových preferencií.

Účinky kávy

Robusta
Účinky robusty

Ukážka balenia kávy

Naša káva je balená v kvalitnom alumíniovom obale, ktorý zároveň postráda výraznejšie grafické prvky, pretože našej spoločnosti ide hlavne o chuť a kvalitu. Skutočnú čerstvosť našej kávy si môžete overiť aj vďaka ventilu, ktorý uvoľňuje plyny vzniknuté skoro po pražení. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavretá, aby odolávala vlhkosti, svetlu a cudzím pachom.

Návod na prípravu

  1. Kávu nameľte na hrubosť vyhovujúcu vybranej príprave.
  2. Na 1 šálku použite aspoň 1,5-2 kávové lyžičky (približne 7g) mletej kávy.
  3. Kávu zalejte vodou s teplotou cca 95°C.
Chuť a tóny:
Intenzita
Kyslosť
Praženie
Zrno
Spracovanie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


BRAZÍLIA SANTOS NY2 SSFC 17/18 zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

BRAZÍLIA SANTOS NY2 SSFC 17/18 zrnková káva

Horúca Brazília dáva svetu nielen famóznych futbalistov, nerastné suroviny a príležitosť obdivovať kultúrne pamiatky. Je tiež krajinou, ktorá sa preslávila vývozom mimoriadne kvalitnej kávy. Stopercentná arabika Santos NY2 patrí medzi klasiku, ktorá Vás nikdy neomrzí. Kto by odolal čokoláde a orieškom? Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
23,05 € /1000 g 2,30 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 20. 6. 2024

ROBUSTA INDIA MONSOONED zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

ROBUSTA INDIA MONSOONED zrnková káva

Veľa kofeínu, veľa horkosti. Indická robusta je káva pre veľkých chlapcov a veľké dievčatá. Oceníte ju v prípade dlhých ciest, nudných porád alebo nočných smien. Ale nebojte sa, pod štipľavou chuťou sa odkrýva horká čokoláda a crema je priamo ukážková. Použite robustu ako základ pre espresso. Vhodným pomerom s Arabikou získate veľkú dobrotu. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
31,80 € /1000 g 3,20 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 20. 6. 2024

ETHIOPIA YIRGA CHEFFE zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

ETHIOPIA YIRGA CHEFFE zrnková káva

Ľudia sa delia na tých, čo kávu milujú a tých, ktorí jej na chuť ešte len prídu. Skúste pripraviť výberovú Yirga Cheff vo väčšej spoločnosti. Jej kvetinová aróma priláka určite väčšinu prítomných. Jedna z najušľachtilejších etiópskych káv je horúca ako miestne slnko a rozmanitá ako východoafrická krajina. Nájdete v nej radosť, energiu a prírodu. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
37,25 € /1000 g 3,75 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do štvrtku, 20. 6. 2024
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »