Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Robusta Guatemala San Marcos - zrnková káva

Kód: 1753

Robusta je chuťovo výraznejšou sestrou arabiky. Obsahuje viac kofeínu a výborne sa hodí do espresso zmesí alebo na prípravu skutočne silnej šálky. Tóny Robusta Guatemala San Marcos vás budú baviť, či už ju využijete na primiešanie do arabiky, alebo na sólo degustáciu. Nájdete v nej typickú zemitosť, ľahkú citrusovú sviežosť a stopy orieškov. Nebojte sa experimentovať!

Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
28,85 € /1000 g 2,90 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do piatku, 8. 12. 2023
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Guatemala
Odroda
Odroda:
Robusta
Región
Región:
San Marcos
Nadm. výška
Nadm. výška:
1300m
Chuť
Chuť:
Citrus, Orech, Zemitá
Spracovanie
Spracovanie:
Mokré

Zloženie

Robusta 100%

Crema a chuť kávy

Robusta Guatemala San Marcos v sebe výraznú zemitosť samozrejme nezaprie. Na druhú stranu príjemne prekvapí tónmi citrusov, ľahkou kyselinkou a stopami orieškov. Ide o kávu chuťovo výraznú, pristane jej to v spoločnosti arabiky s chuťou kvetín, čokolády a ovocia. Robustu môžete použiť na zostavenie vlastnej espresso zmesi. Dodá jej nielen plnú, „hutnú“ chuť, ale aj krásnu cremu.

Pôvod kávy

Kávová povesť Guatemaly je viac ako skvelá. Tamojšia sopečná, na živiny bohatá, pôda, príjemné teploty a dostatok zrážok robia z tejto stredoamerickej krajiny jedného zo zásadných svetových producentov kvalitnej kávy. Konkrétne región San Marcos sa môže pýšiť prírodnými podmienkami, aké kávovníkom maximálne vyhovujú. K tomu ide o oblasť s najdlhšou históriou pestovania kávy, s najbohatšími zrážkami a najteplejším podnebím v celej Guatemale.

O hornatej oblasti na západe krajiny sa hovorí, že sa v nej „prebúdzajú sopky“. Je však tiež pravdou, že napríklad také Tajumulco, najvyšší vulkán v Strednej Amerike (s nadmorskou výškou 4 220 metrov), bolo aktívne naposledy v roku 1893. Miestni ho vyhlásili národným parkom. Výstup naň je vraj skutočným zážitkom. Z dediny Tiuchán je to na vrchol síce len 7 kilometrov, ale turista počas nich zdolá asi 1 200 výškových metrov.

Obdobie dažďov začína v polovici apríla a končí v polovici novembra. Kávovníky vysádzajú farmári v tieni, obvykle vo výškach 1 300 – 1 800 metrov nad morom. Kríky teda kvitnú pomerne rýchlo, ale plody dozrievajú dlhšie, čo umožňuje rozvinutie komplexnejších chutí kávy. Štandardom zberu je ručný zber a spracovanie kávových bobúľ premývaním - takzvaná mokrá metóda zvýrazňuje ovocný profil kávy. Zelené kávové zrná je potrebné dobre usušiť. V podmienkach častých a nepredvídateľných dažďov je bežné, že robotníci sušia úrodu čiastočne na slnku a čiastočne pod strechou alebo v mechanických sušičkách s nízkou teplotou.

Guatemalská robusta patrí k svetovo uznávaným sortám. Ostatne Guatemala bola prvou krajinou, ktorá zaviedla systém označenia pôvodu kávy a v roku 2018 zapísala svoju kávu na Intangible Heritage of the Guatemalan Nation, teda akýsi zoznam nehmotného dedičstva guatemalského národa. Niet divu, Guatemalania kávu vyvážajú od 50. rokov 19. storočia, ročne im táto plodina prináša do rozpočtu stovky miliónov dolárov. Dnes sa pestovaniu kávovníkov venuje vyše 125 tisíc tamojších rodín, a to predovšetkým na malých farmách.

Na záver spomeňme, že robusta je odrodou kávovníka (Coffea canephora) s vyšším obsahom kofeínu v zrne (až o 80 percent) a menšou chuťovou variabilitou. Samotný ker je menej náchylný k chorobám, vykazuje aj lepšie výnosy. Obvykle sa robusta používa do espresso zmesí (mieša sa s arabikou v pomere 20:80), využíva sa aj pri výrobe instantnej kávy.

Účinky kávy

Robusta
Účinky robusty

Ukážka balenia kávy

Naša káva je balená v kvalitnom alumíniovom obale, ktorý zároveň postráda výraznejšie grafické prvky, pretože našej spoločnosti ide hlavne o chuť a kvalitu. Skutočnú čerstvosť našej kávy si môžete overiť aj vďaka ventilu, ktorý uvoľňuje plyny vzniknuté skoro po pražení. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavretá, aby odolávala vlhkosti, svetlu a cudzím pachom.

Návod na prípravu

  1. Kávu nameľte na hrubosť vyhovujúcu vybranej príprave kávy.
  2. Na 1 kávu použite aspoň 1,5 - 2 kávové lyžičky (približne 7g) mletej kávy.
  3. Kávu zalejte vodou s teplotou cca 95°C.
Chuť a tóny:
Intenzita
Kyslosť
Praženie
Zrno
Spracovanie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


ROBUSTA INDIA MONSOONED zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

ROBUSTA INDIA MONSOONED zrnková káva

Veľa kofeínu, veľa horkosti. Indická robusta je káva pre veľkých chlapcov a veľké dievčatá. Oceníte ju v prípade dlhých ciest, nudných porád alebo nočných smien. Ale nebojte sa, pod štipľavou chuťou sa odkrýva horká čokoláda a crema je priamo ukážková. Použite robustu ako základ pre espresso. Vhodným pomerom s Arabikou získate veľkú dobrotu. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
31,80 € /1000 g 3,20 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do piatku, 8. 12. 2023

15% ZĽAVA
NIKARAGUA SHG JINOTEGA EP GRADE zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

NIKARAGUA SHG JINOTEGA EP GRADE zrnková káva

Z jednej strany Karibik, z druhej Pacifik. Uprostred Kordillery a sopky... Nikaragua rozhodne nenudí. Rovnaká je káva, ktorú dovážame zo severu krajiny. V kopcovitej oblasti sa rodia zrnká s vyváženou kyslosťou a vynikajúcou arómou. Stredoamerická vysokohorská káva disponuje tónmi horkej čokolády a pomarančov. Bude vám chutiť! Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
35,20 € /1000 g 29,90 € /1000 g 3,00 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do piatku, 8. 12. 2023

INDIE ROBUSTA PARCHMENT AB
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

INDIE ROBUSTA PARCHMENT AB

Indická premývaná robusta hrá zásadnú úlohu v zostavovaní delikátnych kávových zmesí určených najmä pre taliansky trh. Väčšina espress, ktorá si dáte vlastne kdekoľvek v Európe, využíva jej úchvatne plnú a ľahko čokoládovú chuť a zároveň sa vďaka nej chváli nádhernou, kompaktnou cremou. Teraz máte aj vy šancu pripraviť si jedinečnú šálku podľa svojho gusta. Miešajte Robustu s Arabikou, užívajte si ju samostatne. Zážitky zaručené! Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
24,40 € /1000 g 2,45 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do piatku, 8. 12. 2023
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »