Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Robusta Guatemala San Marcos - zrnková káva

Kód: 1753

Robusta je chuťovo výraznejšou sestrou arabiky. Obsahuje viac kofeínu a výborne sa hodí do espresso zmesí alebo na prípravu skutočne silnej šálky. Tóny Robusta Guatemala San Marcos vás budú baviť, či už ju využijete na primiešanie do arabiky, alebo na sólo degustáciu. Nájdete v nej typickú zemitosť, ľahkú citrusovú sviežosť a stopy orieškov. Nebojte sa experimentovať!

Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
28,65 € /1000 g 2,85 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do stredy, 1. 2. 2023
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Guatemala
Odroda
Odroda:
Robusta
Región
Región:
San Marcos
Nadm. výška
Nadm. výška:
1300m
Chuť
Chuť:
Citrus, Orech, Zemitá
Spracovanie
Spracovanie:
Mokré

Zloženie

Robusta 100%

Crema a chuť kávy

Robusta Guatemala San Marcos v sebe výraznú zemitosť samozrejme nezaprie. Na druhú stranu príjemne prekvapí tónmi citrusov, ľahkou kyselinkou a stopami orieškov. Ide o kávu chuťovo výraznú, pristane jej to v spoločnosti arabiky s chuťou kvetín, čokolády a ovocia. Robustu môžete použiť na zostavenie vlastnej espresso zmesi. Dodá jej nielen plnú, „hutnú“ chuť, ale aj krásnu cremu.

Pôvod kávy

Kávová povesť Guatemaly je viac ako skvelá. Tamojšia sopečná, na živiny bohatá, pôda, príjemné teploty a dostatok zrážok robia z tejto stredoamerickej krajiny jedného zo zásadných svetových producentov kvalitnej kávy. Konkrétne región San Marcos sa môže pýšiť prírodnými podmienkami, aké kávovníkom maximálne vyhovujú. K tomu ide o oblasť s najdlhšou históriou pestovania kávy, s najbohatšími zrážkami a najteplejším podnebím v celej Guatemale.

O hornatej oblasti na západe krajiny sa hovorí, že sa v nej „prebúdzajú sopky“. Je však tiež pravdou, že napríklad také Tajumulco, najvyšší vulkán v Strednej Amerike (s nadmorskou výškou 4 220 metrov), bolo aktívne naposledy v roku 1893. Miestni ho vyhlásili národným parkom. Výstup naň je vraj skutočným zážitkom. Z dediny Tiuchán je to na vrchol síce len 7 kilometrov, ale turista počas nich zdolá asi 1 200 výškových metrov.

Obdobie dažďov začína v polovici apríla a končí v polovici novembra. Kávovníky vysádzajú farmári v tieni, obvykle vo výškach 1 300 – 1 800 metrov nad morom. Kríky teda kvitnú pomerne rýchlo, ale plody dozrievajú dlhšie, čo umožňuje rozvinutie komplexnejších chutí kávy. Štandardom zberu je ručný zber a spracovanie kávových bobúľ premývaním - takzvaná mokrá metóda zvýrazňuje ovocný profil kávy. Zelené kávové zrná je potrebné dobre usušiť. V podmienkach častých a nepredvídateľných dažďov je bežné, že robotníci sušia úrodu čiastočne na slnku a čiastočne pod strechou alebo v mechanických sušičkách s nízkou teplotou.

Guatemalská robusta patrí k svetovo uznávaným sortám. Ostatne Guatemala bola prvou krajinou, ktorá zaviedla systém označenia pôvodu kávy a v roku 2018 zapísala svoju kávu na Intangible Heritage of the Guatemalan Nation, teda akýsi zoznam nehmotného dedičstva guatemalského národa. Niet divu, Guatemalania kávu vyvážajú od 50. rokov 19. storočia, ročne im táto plodina prináša do rozpočtu stovky miliónov dolárov. Dnes sa pestovaniu kávovníkov venuje vyše 125 tisíc tamojších rodín, a to predovšetkým na malých farmách.

Na záver spomeňme, že robusta je odrodou kávovníka (Coffea canephora) s vyšším obsahom kofeínu v zrne (až o 80 percent) a menšou chuťovou variabilitou. Samotný ker je menej náchylný k chorobám, vykazuje aj lepšie výnosy. Obvykle sa robusta používa do espresso zmesí (mieša sa s arabikou v pomere 20:80), využíva sa aj pri výrobe instantnej kávy.

Účinky kávy

Robusta
Účinky robusty

Ukážka balenia kávy

Naša káva je balená v kvalitnom alumíniovom obale, ktorý zároveň postráda výraznejšie grafické prvky, pretože našej spoločnosti ide hlavne o chuť a kvalitu. Skutočnú čerstvosť našej kávy si môžete overiť aj vďaka ventilu, ktorý uvoľňuje plyny vzniknuté skoro po pražení. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavretá, aby odolávala vlhkosti, svetlu a cudzím pachom.

Návod na prípravu

  1. Kávu nameľte na hrubosť vyhovujúcu vybranej príprave kávy.
  2. Na 1 kávu použite aspoň 1,5 - 2 kávové lyžičky (približne 7g) mletej kávy.
  3. Kávu zalejte vodou s teplotou cca 95°C.
Chuť a tóny:
Intenzita
Kyslosť
Praženie
Zrno
Spracovanie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manucafe.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


BRAZÍLIA SANTOS NY2 SSFC 17/18 zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

BRAZÍLIA SANTOS NY2 SSFC 17/18 zrnková káva

Horúca Brazília dáva svetu nielen famóznych futbalistov, nerastné suroviny a príležitosť obdivovať kultúrne pamiatky. Je tiež krajinou, ktorá sa preslávila vývozom mimoriadne kvalitnej kávy. Stopercentná arabika Santos NY2 patrí medzi klasiku, ktorá Vás nikdy neomrzí. Kto by odolal čokoláde a orieškom? Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
22,95 € /1000 g 2,30 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do stredy, 1. 2. 2023

Robusta Java - zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

Robusta Java - zrnková káva

Jedinečnosť kávy je ukrytá v chuti a vôni. Robusta zo šiesteho najväčšieho ostrova sveta sa môže chváliť oboma. Ešte než ochutnáte, uhranie vás skutočne silnou arómou s ľahkým náznakom palmového cukru. A chuť? Mimoriadna! Pôsobivé vyváženie horké a sladké je dotvárané atraktívnymi tónmi tabaku. Sumatra má milovníkom prvotriednej robusty rozhodne čo povedať. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
21,60 € /1000 g 2,15 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do stredy, 1. 2. 2023

Robusta Pobrežie Slonoviny - zrnková káva
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

Robusta Pobrežie Slonoviny - zrnková káva

Pre kávu z Pobrežia Slonoviny sú typické chute orieškov a korenia. Táto robusta patrí k sortám výrazným, príjemne zemitým. Keď budete degustovať starostlivo, objavíte aj tóny sladkého karamelu. Západoafrická robusta je ideálna na prípravu domácej espresso zmesi – pridajte ju k obľúbenej arabike a získate nápoj silný, atraktívny aj povzbudzujúci. A s krásnou cremou. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
Mletie:
23,55 € /1000 g 2,35 € /100 g
Čerstvo upražíme a dodáme do stredy, 1. 2. 2023
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »